3 Haziran 2013 Pazartesi

Romanya'nın para birimi lei(ron)Para para para...para para para...varlığı bir dert yokluğu yara :) 

Merhaba
Romanya'nın para birimi lei(ron)'dir.
1 tl= 1,79 lei (Bugün)
Romanya'daki bozuk paraların adı ''Bani''

Yani yuvarlak hesapla bizim bir Türk liramız burada iki leyi gibi bir şey oluyor. Romanya'nın ucuz bir şehir olup olmadığını gelmeden önce epey araştırmıştım.Genelde ucuz bir şehir olduğundan bahsedilmiş.Bence birkaç günlüğüne tatile gelmiş biri için ucuz görünebilir ancak eğer burada uzun süre kalacaksanız işin rengi değişiyor.Burada çok ucuz olan şeyler var ( örn: her türlü içki) ama çok pahalı şeyler de var.Ben burada eczaneden bir krem almıştım.Türkiye'de bir tl olan krem burada 12 leiydi ! Aman dikkat

Bir de şöyle bir hatam oldu.Biz şimdi geldik.Yeni bir ülke yeni insanlar ve alışmaya çalışıyoruz. Sudan çıkmış balık misali geziyoruz.Buraya geldiğimizde Türk parası leinin iki katıydı.Bizde bir şeylerin fiyatı nasıl uygun mu diye Türk parası ile kıyasladık.
Örneğin:
-Bunun fiyatı sekiz leiymiş.
-?!?
-Yani dört tl !

Arkadaşlar bizim hatamız bu oldu.Size bunu yapmayın demiyorum ama zamanla bırakın.Yoksa o hibe zor dayanır.Tamam kabul ediyorum bizim paramız buradaki paradan daha kıymetli,Türk lirası ile kıyaslamanız gayet normal.Ama unutmayın ki en az üç ay burada yaşayacaksınız.Bu yüzden buradaki şartlara göre hareket etmeniz gerekir.Üç ay Türkiye'de değil Romanya'dasınız.Bu yüzden Türk lirası ile kıyaslamayı bırakın.Zaten zamanla buna gerek bile kalmayacak.

LEU (LEİ) ((RON))

1 LEİ:


NOT: Tanıtmaya bir leyiden başladım.Çünkü cüzdanınız bunlarla dolu olacak:) kağıt para ama maalesef değeri yuvarlak hesapla bizim 50 kuruş :)
Umarım biraz fikir edinebilmişsinizdir.Merak ettiğiniz bir sorunuz varsa çekinmeyin.Keyifli günler :)

2 yorum:

  1. Kardeşim bende 1000 lei var bu para yururluluktemi Sana resmini yollasam kontrol edebilir misin bazıları para değişti diyor vs teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. Ben hiç 1000 lei görmedim.O konuda bir bilgim yok üzgünüm.

    YanıtlaSil